Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків доводить до відома платників, що впродовж 2019-2021 років Урядом України завершені процеси ратифікації та набрали чинності Протоколи з деякими країнами, які змінюють ставки та умови міжнародного оподаткування.
Найбільші змін відбулися в частині оподаткування процентів, дивідендів та роялті.
Верховна Рада України ухвалила низку законів про ратифікацію Протоколів щодо внесення змін до чинних податкових конвенцій.
Протокол до конвенції з Кіпром передбачає наступні змінені ставки податку на доходи нерезидента, що походять з України:
Дивіденди: ставка 5% - якщо фактичним власником дивідендів є компанія яка володіє безпосередньо 20% капіталу компанії, що сплачує дивіденди, та інвестувала в придбання акцій чи інших прав такої компанії-платника в еквіваленті не менше 100 000 євро; в інших випадках ставку знижено - з 15% до 10%;
Проценти: ставку підвищено з 2% до 5%.
Протокол до Конвенції з Великою Британією передбачає наступні змінені ставки податку на доходи нерезидента, що походять з України:
Дивіденди: ставка 5% - якщо бенефіціарним власником дивідендів є компанія, яка безпосередньо або опосередковано володіє принаймні 20% капіталу компанії, яка сплачує дивіденди; для усіх інших випадків ставку підвищено - з 10% до 15%.
Проценти: ставку підвищено з 0% до 5%.
Роялті: ставку підвищено з 0% до 5%.
Протокол до Конвенції з Швейцарією передбачає наступні змінені ставки податку на доходи нерезидента, що походять з України:
Дивіденди 5 % за умови володіння принаймні 10 % капіталу компанії, яка сплачує дивіденди (раніше було 20%), 15 % в інших випадках
не більше 5 % від загальної суми процентів (раніше не більше 10%)
Роялті не більше 5 % від загальної суми роялті (раніше не більше 10%).
Протокол з Королівством Нідерландів передбачає наступні змінені ставки податку на доходи нерезидента, що походять з України:
Дивіденди - 5 %, якщо фактичним власником дивідендів є компанія, яка безпосередньо володіє щонайменше 20% капіталу компанії, що сплачує дивіденди (виключено положення щодо оподаткування дивідендів за ставкою 0 %), та 15 % - в усіх інших випадках;
Проценти - збільшення розміру ставки оподаткування з 2 % до 5 %;
Роялті - збільшення розміру ставки оподаткування з 0 % до 5 %.
Протокол з Републікою Австрія передбачає наступні змінені ставки податку на доходи нерезидента, що походять з України:
Дивіденди, у разі якщо фактичний власник дивідендів є резидентом іншої держави, податок, що справляється в державі, яка виплачує дивіденди, не має перевищувати 5 % від загальної суми дивідендів за умови, якщо фактичним власником дивідендів є компанія, яка безпосередньо володіє щонайменше 10 % капіталу компанії, яка виплачує дивіденди.
В усіх інших випадках податок не має перевищувати 15 % від загальної суми дивідендів, раніше Конвенція обмежувала ставку оподаткування 10 %.
Щодо процентів, якщо фактичний власник процентів є резидентом іншої держави, проценти можуть оподатковуватись у державі, в якій вони виникають. При цьому ставка податку, що застосовується, не має перевищувати 5 % від загальної суми процентів.
Раніше в Конвенції ставка 5 % застосовувалась «в усіх інших випадках». Водночас в окремих випадках застосовувалась ставка 2 %.
Щодо роялті, якщо фактичний власник роялті є резидентом іншої держави, то податок, що сплачується в країні, в якій нараховується роялті, не має перевищувати:
Раніше Конвенція передбачала оподаткування обох видів роялті за ставкою, що не перевищувала 5 %.
Також, поступово країни приєднуються до Багатосторонньої конвенції MLI (Multilateral Instrument, – Багатостороння конвенція про виконання заходів, які стосуються оподаткування, з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування), та дедалі більше угод про уникнення подвійного оподаткування, підписаних Україною, зазнають модифікацій, передбачених MLI. Одне з найсуттєвіших нововведень - тест на основну мету операції.