Про відповідальність платника за допуск до роботи працівника без укладення трудового договору кореспонденту сайту «Время» розповіла начальник Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Галина Феденко.
«Перш за все хочу звернути увагу роботодавців на недопущення використання незадекларованої праці. За порушення законодавства про працю в частині допуску до роботи без оформлення трудового договору, передбачена відповідальність згідно з чинним законодавством.
В свою чергу фінансові ризики і наслідки використання незадекларованої праці значно перевищують витрати, що виникають при оформленні трудових відносин з працівниками належним чином», - повідомила начальник Північного міжрегіонального управління.
Адміністративна відповідальність передбачена ст. 41 Кодексу України про адміністративні порушення:
- за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства на посадових осіб підприємства, установи і організації незалежно від форми власності, ФОП, які використовують найману працю, накладається штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою штраф від 1 000 до 2 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді фінансових санкції, передбачених ст. 265 КЗпП України:
- за допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час при його повній зайнятості на підприємстві, виплату зарплат «в конверті» підприємство/ФОП на першій – третій групах єдиного податку отримають попередження, а підприємство/ФОП на ІV групі єдиного податку або загальній системі оподаткування сплатить штраф у 10-ти кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення;
- вчинення порушення повторно протягом двох років передбачає сплату у 30-ти кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.
Хочу зазначити, що сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю.
«Податковими органами приділяється значна увага заходам з детінізації ринку праці та боротьбі з виплатою заробітної плати «в конвертах». Адже нелегальна праця знижує доходи місцевих бюджетів, бюджетів Пенсійного фонду та фондів соціального страхування та позбавляє права неофіційно працевлаштованих працівників на отримання соціальних гарантій у разі втрати працездатності, права на відпустку, на субсидію, та на гідне пенсійне забезпечення у майбутньому, а роботодавці, які використовують найману працю неоформлених працівників і неофіційно виплачують заробітну плату несуть відповідальність за порушення трудового та податкового законодавства», - зауважила Галина Феденко.