Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

За рішенням суду підприємство сплатить понад 2,2 мільйона грн за порушення податкового законодавства

, опубліковано 18 листопада 2021 о 14:11

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі 2015 року з питання бенефіціарного отримувача доходу визнав правомірним податкове повідомлення – рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП на суму понад 2,2 млн.грн.

Про це повідомила заступник начальника міжрегіонального управління Тетяна Самойленко.

«Так Північним міжрегіональним управлінням ДПС в 2015 році було проведено перевірку одного з підприємств транспортної галузі. Перевіркою було встановлено, що підприємством було укладено строковий кредит з нерезидентом Великобританії. При цьому, при виплаті на користь нерезидента доходів із джерелом походження з України у вигляді процентів підприємством застосовано звільнення від оподаткування. Перевіряючими доведено в акті перевірки факт, що нерезидент, на користь якого виплачувалися проценти, був лише агентом та не був бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу», - повідомила заступник начальника міжрегіонального управління.

Порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України встановлено статтею 103 Податкового кодексу України, відповідно до положень пункту 103.2 якої України особа має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 цієї статті.

У свою чергу, пунктом 103.3 статті 103 Податкового кодексу України встановлено, що бенефіціарним отримувачем (власником) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами міжнародного договору України до дивідендів, процентів, роялті, винагород тощо нерезидента, отриманих із джерел в Україні, вважається особа, що має право на отримання таких доходів.

Судом зроблено висновок, що системний аналіз наведених законодавчих норм дає підстави для висновку про те, що платник податку має право застосувати звільнення від оподаткування при виплаті доходів нерезиденту, якщо: це передбачено положеннями міжнародного договору України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати та якщо такий нерезидент є бенефіціарним отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України, що підтверджується відповідною довідкою.

При цьому «фактичний отримувач доходу» не має тлумачитися в вузькому, технічному сенсі. Його значення слід визначати виходячи з мети, завдань міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування.

«Для визнання особи фактичним отримувачем доходу, така особа повинна володіти не тільки правом на отримання доходу, але і, як вбачається з міжнародної практики застосування угод про уникнення подвійного оподаткування, повинна визначати його подальшу економічну долю. Тобто, коли отримувач процентів має право отримувати вигоду та визначати подальшу економічну долю доходу і не пов`язаний договірними або юридичними зобов`язаннями щодо перерахування такого доходу іншій особі, отримувач є бенефіціарним власником доходу.

Отже, лише наявність довідки нерезидента не є єдиною підставою для визначення такого нерезидента бенефіціарним отримувачем (власником) доходу», - зазначила Тетяна Самойленко.